Kilka razy w karierze – a właściwie wszystko to w ostatnich tygodniach – zdarzyło mi się, że klient spodziewał się innego koloru na zamówionym przedmiocie, niż otrzymał. Nie wszyscy też z pewnością, przyzwyczajeni do masówki z popularnych sklepów, wiedzą, czego spodziewać się po skórze naturalnej z niekorygowanym licem. Po to właśnie powstał ten post – by powiedzieć parę słów o tym, czego można, a czego nie można spodziewać się po najbardziej nawet profesjonalnym, ręcznym wykonaniu przedmiotu ze skóry, i czym ono różni się od produkcji fabrycznej. Będzie też kilka słów o tym, w jakim stopniu zdjęcia z ofert mogą różnić się od rzeczywistości i dlaczego.
Czym jest ręczne wykonanie
Na początek wyjaśnijmy podstawę – na czym polega w kaletnictwie ręcznie wykonanie. Przedmioty opisane jako wykonane ręcznie to takie, których, elementy zostały ręcznie wycięte, zwykle przy pomocy noża i linijki, przeszycie zostało wykonane ręcznie, dwiema igłami na przemian wkładanymi w dziurki w skórze, które zostały wykonane ręcznym wybijakiem do otworów, a skóra została pofarbowana ręcznie zwykle przy pomocy farby nakładanej pędzlem lub poprzez zanurzenie kawałka skóry w farbie.
Jeśli coś jest wykonane inaczej, to jest już trochę unowocześnieniem tradycyjnego kaletnictwa, co nie oznacza, że pogarsza to jakość. I tak, elementy mogą być wycinane za pomocą wykrojników lub maszyny CNC, przeszycie mogło być zrobione na maszynie (tu akurat jest istotna różnica w specyfice szwu), skóra mogła być zakupiona już pofarbowana w garbarni.
U mnie w sklepie co do zasady przedmioty wykonuję ręcznie. Wszelkie odstępstwa od tego, co jest zdefiniowane jako wykonanie ręczne/farbowanie ręczne/szycie ręczne, są zdefiniowane w ofertach konkretnych produktów. W szczególności np. wybierając szew maszynowy decydujesz się na to, by za szew odpowiedzialna była maszyna i moja umiejętność pracy z nią.
A teraz przejdźmy do obiecanych pięciu faktów o rzeczach ręcznie wykonywanych z naturalnej skóry!
1. Ręczne farbowanie nie jest w 100% powtarzalne
Skóra farbowana ręcznie za pomocą farb wodno-rozpuszczalnych będzie miała ślady po pociągnięciach pędzla. Im jaśniejszy kolor i większa powierzchnia przedmiotu, tym będą one bardziej widoczne. Jest to związane z zastosowaniem farb, których składniki są rozpuszczone w wodzie, a takich właśnie używam. Dzięki temu są bezpieczne i nie mają nieprzyjemnego, chemicznego zapachu, ale też nie wnikają w skórę tak szybko i równomiernie jak bazujące na chemicznych rozpuszczalnikach farby.
Opisywałem we wpisie Skóra anilinowa – co to jest? podział skór ze względu na sposób barwienia, wskazując na różne właściwości poszczególnych rodzajów.
Wbrew pozorom, jak mówi przysłowie, nie wszystko złoto, co się świeci. Ze skórami naturalnymi jest podobnie, im bardziej świecąca, im bardziej idealna powłoka, bez żadnych skaz, tym skóra jest mniej naturalna i tym bardziej ingerowano w jej wygląd za pomocą środków chemicznych, czasami bardzo toksycznych.
W zależności od stopnia pokrycia farbą jesteśmy w stanie dostrzec naturalny rys skóry i wszystkie na niej ślady (np. blizny, ukąszenia). Barwnik w naturalny sposób odkłada się w porach skóry tworząc unikalną kompozycję jaśniejszych i ciemniejszych miejsc (niektóre skóry naśladują efekt takiego „cieniowania” dzięki specjalnej technice malowania). Działanie farb na skórze można porównać do bejc do drewna, które uwidaczniają słoje.
Zależy Ci na jednolitym kolorze? Porozmawiaj z wykonawcą!
Jeśli Klient wymaga jednolitego koloru skóry na zamawianym przedmiocie, a jednocześnie zamawia produkt u rzemieślnika, a nie ze sklepu z produkcji fabrycznej, powinien się skontaktować ze Sprzedającym przed złożeniem zamówienia w celu potwierdzenia wykonalności projektu i terminu realizacji. W takim przypadku bowiem konieczne może być zastosowanie innego sposobu farbowania, innej farby lub zakup gotowej skóry farbowanej przez garbarnię. Skóra bydlęca, z której wykonywane są przedmioty sprzedawane w moim sklepie, nie jest materiałem idealnie jednorodnym, występują na nim mniej i bardziej chłonne na farbę fragmenty. To również może powodować dodatkową niejednolitość koloru przedmiotów farbowanych ręcznie.
2. Skóra z niekorygowanym licem ma drobne niedoskonałości
Skóry wykorzystywane do wykonania produktów przez rzemieślników mają często – tak jak i u mnie – niekorygowane lico, co oznacza, że na gotowym produkcie mogą być widoczne drobne skazy typu blizny, ślady po ugryzieniach itp. Dla dociekliwych w najbliższym czasie planuję wpis o różnicach w rodzaju wykończenia lica.
Oczywiście dokłada się wszelkich starań, żeby tego typu niedoskonałości nie były widoczne na gotowym produkcie i/lub nie występowały w centralnych, mocno widocznych miejscach – jednak pewne niedoskonałości są zwykle niemożliwe do uniknięcia.
Ja na potrzeby działalności ustaliłem w regulaminie, że występowanie do pięciu niewielkich niedoskonałości (typowo poniżej 2cm kwadratowych każda), które nie wpływają na wytrzymałość skóry w danym miejscu/zastosowaniu nie jest uznawana za wadę, nie może być podstawą zwrotu lub reklamacji. Przedmiot może być uznany za wadliwy, jeśli skóra posiada znaczną liczbę (więcej niż 5) niedoskonałości, o wielkości powyżej 2cm kwadratowych lub rozcięcia, rozdarcia i znaczne zmiany grubości skóry, które w miejscach ich występowania wpływałyby na wytrzymałość gotowego produktu
W przypadku pasków do spodni, wykonanych ze skór o grubości większej niż 4mm, rozcięcia lica o długości do 6mm włącznie, nie występujące na krawędziach paska, nie są uznawane za wadę i nie mogą być podstawą zwrotu lub reklamacji.
W celu nie marnowania dużych kawałków skóry wykonuję czasem przedmioty do ofert promocyjnych, w których także w widocznych, istotnych miejscach występują niedoskonałosci. Jednak jest to wyraźnie zaznaczone w ofercie i cena produktu to odzwierciedla. Dzięki temu strat materiału jest mniej, a i trafi się zadowolony Klient, dla którego niższa cena gra większą rolę niż jakaś skaza, plamka czy duża zmarszczka. Zresztą niekiedy taka niedoskonałość może dodawać uroku i naturalności 🙂
Zależy Ci na idealnej strukturze? Znowu porozmawiaj!
Jeśli wymagasz idealnego wyglądu lica skóry na przedmiotach o powierzchni skóry powyżej 0,02m kwadratowego powinieneś/ powinnaś się skontaktować ze sprzedającym w celu potwierdzenia możliwości wykonania zamówienia według wymaganej specyfikacji.
Ja zwykle wówczas przy rozmowach zastrzegam sobie prawo do doliczenia dodatkowej opłaty do ceny zamawianego przedmiotu za użycie materiału o podwyższonej jakości. Dopłata może stanowić nawet 100% kosztów materiału o jakości standardowej. Tak kształtowałyby się ceny, gdybym pracował tylko w takiej skórze – podwoiłyby się.
3. W dużym przedmiocie praktycznie zawsze będzie jakaś mała skaza na skórze
Skóra pochodzi od żywego zwierzęcia. Gdyby wyszła z fabryki, można by od niej wymagać jednorodności na całej powierzchni. Zwierzę ma mięśnie, rusza się, zgina i te właśnie rzeczy widać w poszczególnycnh partiach skóry. Dla mnie jest to naturalne i oczywiste, ale ogólnie jesteśmy już przyzwyczajeni do idealnej powtarzalności produktów, będących wytworem parku maszynowego dużych fabryk. Dlatego warto przypomnieć, że tak samo jak drewno, skóra zawsze ma jakieś detale, które różnią ją od jakiegokolwiek innego kawałka tego samego rodzaju.
W małych przedmiotach jak np. pasek do zegarka można dość łatwo uniknąć skaz, bo idealny fragment takiej wielkości zawsze się znajdzie. Ale już w przypadku okładki czy torby niezwykle trudno (o ile to w ogóle możliwe) uniknąć jakiegokolwiek szczegółu odbiegającego od ideału. Myślę jednak, że większość miłośników naturalnych materiałów, w tym skóry, wcale nie oczekuje fabrycznej doskonałości i wręcz doceniają jej brak! Po to przychodzą do rzemieślnika, a nie do supermarketu czy galerii.
Jeśli zależy Ci zatem na czymś innym niż naturalny wygląd, trwałość na lata i niedopuszczalne są dla Ciebie drobne skazy w materiale – nie ma sprawy, powody mogą być różne. Są wtedy dwie opcje, można kroić skórę tak, że będzie dużo odpadu, ale omijać każdą skazę (i podnieść koszty i tak drogiego materiału o połowę). Alternatywnie skorzystać można skorzystać z materiałów ujednoliconych na etapie produkcji, bo skóry garbowane roślinnie z poprawionym licem też są.
4. Sprzedaż na odległość na zamówienie nie podlega zwrotom
Oczywiście, zdarzyło mi się dogadać z kimś, kto bardzo chciał wymienić przedmiot zamówiony na inny. Niekiedy jestem w stanie zagospodarować go inaczej, ale co do zasady oraz według praw konsumenta, przedmioty wykonywane na zamówienie nie podlegają regulaminowym w sprzedaży internetowej zwrotom w ciągu 14 dni. Gdyby było inaczej, rzemieślnik poszedłby z torbami, gdyby trafiło mu się kilka takich zwrotów z rzędu.
Dla jasności – także przedmiot wykonywany na zamówienie musi być zgodny ze specyfikacją. Klient ma otrzymać pełnowartościowy produkt zgodny z ofertą (i/lub ustaleniami) i jeśli tak nie jest, podlega reklamacji. Nie ma jednak możliwości na przykład rozmyślić się co do koloru lub stwierdzić, że „czego innego się spodziewał”.
5. Ekrany i aparaty kłamią o kolorach i materiałach
Kolory na wszystkich zdjęciach we wszystkich kategoriach mogą się różnic od gotowego produktu ze względu na przekłamania monitora lub konkretnych warunków oświetleniowych w trakcie wykonywania zdjęcia. To samo zresztą dotyczy wszystkich przedmiotów kupowanych przez internet, a w przedmiotach ze skóry – nie tylko kolory skóry, ale także nici, klamer, okuć i wszystkiego, co przedmiot zawiera. Wpływ na kolor mogą mieć także różne partie użytych materiałów oraz farb.
W kwestii osiągnięcia maksymalnej zgodności koloru ze zdjęcia z kolorem gotowego produktu, Sprzedawca może zagwarantować tylko i wyłącznie użycie tej samej farby, która była wykorzystana do pofarbowania skóry na produkt ze zdjęcia. Najczęściej nie jest możliwe zastosowanie skóry z tej samej partii lub z tego samego miejsca na zwierzęcia. Analogicznie, może użyć tej samej nici, klamry czy innego materiału, ale mogą pochodzić z innych partii producenta.
Z tego powodu często można spotkać zapis w internecie, że zdjęcia w ofertach produktów nie stanowią oferty, to znaczy, że Konsument nie może oczekiwać 100% zgodności produktu, który zamówił ze zdjęciem. Tak jest też i u mnie – w kategoriach innych niż „Klamry do pasków” oraz „Dostępne od ręki”zdjęcia (oprócz tych dwóch wymienionych kategorii) to dokumentacja poprzednich realizacji. Są one przybliżoną wizualizacją produktu, który Klient otrzyma po zrealizowaniu zamówienia, ale prawie nigdy nie będą w stu procentach takie same – poróżni je pociągnięcie pędzla, ułożenie szwu, miejscowa ryska, wgłębienie lub kolor wybrawienia.
Planujesz zakup w moim sklepie? Zobacz regulamin lub porozmawiajmy.
Czytanie regulaminów może jest trochę nudne, ale nie takie znowu czasochłonne, a może uchronić Cię przed ewentualnym nietrafionym zakupem.
Mi z kolei pozwala uczciwie twierdzić, że dostarczyłem wszelkich informacji, których brak mógłby być źródłem rozczarowania. Zdarza się to rzadko, ale o gustach się nie dyskutuje 😉
Post ten to nieco bardziej przystępny wyciąg z dwóch paragrafów mojego regulaminu, a całość dostępna jest na dole strony głównej po kliknięciu w „Regulamin i polityka prywatności”.