Pasek do aparatu w surowym stylu

Niedawno skończyłem robić kolejny skórzany pasek do aparatu, mocno inspirowany jednym z poprzednich pasków. Podobny surowy styl i wykonanie, natomiast inna skóra i kolor. Starałem się osiągnąć klimat vintage i chyba mi się udało.

Wykonanie i materiał

Wykorzystałem w głównej mierze fabrycznie farbowaną skórę garbowaną roślinnie. Jej grubość to około 3mm-3,5mm. Na podszewkę części pod kark wybrałem kawałek z boku (~2mm) w kolorze naturalnym. Pętelki do mocowania do aparatu są zamontowane na stalowe nity skręcane. Ich grubość została zmniejszona do około 2mm. Długość paska można regulować przy pomocy pasków z również stalowymi klamerkami.

Na części poprzedzającej podkładkę pod kark element personalizacji (nazwisko zamazałem, bo RODO). Lico skóry potraktowałem mieszanką tłuszczowo-woskową, natomiast części, które częściej i mocniej będą się zginać, dostały dodatkową porcję oleju kopytkowego. To w celu poprawy ich elastyczności. Poszczególne elementy paska są łączone przeszyciami w kształcie trójkąta, tak też było w poprzednim pasku tego typu. Poza estetyką trójkąt nic chyba nie wnosi w porównaniu do linii, kwadratu, czy innej gwiazdki. Część na kark sklejona i przeszyta po obwodzie, szew o szerokości 7SPI, nić taka jak na pozostałych częściach, czyli ciemno brązowy Slam 0,8mm. Krawędziami zaopiekowałem się tylko na części na kark – ze względów ergonomicznych. Ostra krawędź skóry mogłaby nieprzyjemnie wbijać się w kark posiadacza aparatu.

Będąc przy krawędziach… dlaczego takie surowe, dlaczego tylko fazka na tych krawędziach? Pasek ma mieć klimat vintage, a kto widział stare kaletnicze wyroby z krawędziami zrobionymi na połysk? Każda stara torba lub pasek z giełdy jakie widziałem/kupiłem miała surowe krawędzie, zwykle też bez fazowania czymś w stylu edge bevelera. Wcześniej takich bajerów nie było? Nie były modne? Czy taki miał być styl, lekko surowy? Za młody jestem, żeby wiedzieć, może kiedyś spotkam kogoś, kto w tamtych latach (60te – 80te) działał i mi opowie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Verified by MonsterInsights