Skórzana okładka na kalendarz, naprawdę handmade

Nowy rok nadchodzi wielkimi krokami, trzeba się zbroić w kalendarze i skórzane okładki do nich.

Jak to jest zrobione?

Na tą okładkę w rozmiarze prawie A4 wykorzystałem skórę garbowaną roślinnie o grubości około 3mm z karku. Ten fragment skóry ma taką fajną cechę, że jest naturalnie pomarszczony, co nadaje ciekawego charakteru wykonanym z niego przedmiotom. Od razu wyglądają, jakby już miały jakąś historię. Gdyby ktoś się zastanawiał dlaczego i skąd te zmarszczki: krowa musi się schylać po trawę i czasami ruszać łbem na boki, właśnie stąd.*

Na wewnętrzne zakładki poszedł bok, żeby nie zwiększać sztucznie masy i grubości na brzegach. Kolor to medium brown od EcoFlo, malowane pędzlem, takim nie za szerokim. Niby skóra z wierzchu i ze środka z tej samej garbarni, ale kolor wyszedł nieco jaśniejszy na wewnętrznych zakładkach. Czy to dlatego, że skóra na karku jest bardziej porowata i wsiąka w nią więcej farby? Bok, który wykorzystałem ma jednorodne i raczej zwarte lico.

Na pofarbowaną skórę poszły różne rzeczy, od mojej mieszanki, przez balsam Palca, na wosku pszczelim + carnauba kończąc. Krawędzie przeszlifowałem papierami ściernymi, zafarbowałem tą samą farbą co lico i wygładziłem drewienkiem oraz gumą tragakantową**. Za każdym razem jak piszę „tragakantowa”, zazdroszczę anglojęzycznym blogerom/vloggerom, że mogą napisać/powiedzieć „gum trag” i wszystko jasne. Od środka farfocle z mizdry wyrównałem przy pomocy emulsji woskowo – mydlanej, a dzięki dodatkowi sody oczyszczonej mizdra przy okazji pociemniała. Przeszycie nicią Ritza tiger 0,6mm w kolorze kobaltowym – zamawianą na życzenie, więc przy okazji powiększyłem kolekcję kolorów nici. Wybijaki na dziurki 4mm „diamond shape”, brzegach rowek od liniarki. Zapięcie działa tak jak na jednej z poprzednich okładek. Czyli szlufka od przodu, a na końcówce paska doszyty od spodu kawałek skóry, blokujący pasek przed wysuwaniem się ze szlufki. Rozmiar okładki to takie prawie A4.

Luźne przemyślenia o ręcznej robocie

Szycia było tu sporo, więc czas na błądzenie myślami między kolejnymi szwami też był. Dlatego robiąc tą skórzaną okładkę na kalendarz miałem pewne przemyślenie. Byłem parę tygodni temu na targach rzekomo-rękodzieła-i-manufaktur w Opolu. Było słabo, bo pierwsza edycja, pewnie słaby marketing itp., ale co mnie mocno zdziwiło? Ludzie mają tupet ładować metki „handmade” na rzeczy szyte na maszynie, z elementami ciętymi na wykrojnikach. Etykiety też z drukarni, tak swoją drogą. Nie jestem przeciwny maszynom do szycia, sam się uczę szyć, ale rzeczy powinny być nazywane po imieniu. Bo który wyrób jest bardziej ręcznie robiony? Ten szyty na maszynie, czy na dwie igły?

Poza tym to jawne wprowadzanie klienta w błąd. Na domiar złego wszystkie przedmioty z tych oszukanych manufaktur są takie same, normalna małoseryjna produkcja. Materiały to zwykle filc, tworzywa sztuczne albo tanie skóry więc nie ma tam miejsca na takie szczegóły jak zmarszczki na licu. O unikalności wyrobu też ciężko mówić. Moim skromnym zdaniem teraz, kiedy na rynku rządzą skóry z korygowanym licem, aniliny czy wynalazki ze sztucznym licem, takie nieregularności w kolorze lub strukturze skóry są wielką siłą wyrobów tradycyjnie wykonywanych. Widać, że ludzką ręką zrobione, unikalne i jak bardzo inne od tych wszystkich oszukanych „handmade” robionych na maszynie.

*Na zadku krowa nie ma jak skóry zmarszczyć ani rozciągnąć. Więc tam skóra jest jednorodna na licu i w grubości, natomiast jak dużo poje, to rośnie jej brzuch,, więc skóra z boków się rozciąga i jest cienka. Brzucha też nie zmarszczy, bo żebra przeszkadzają, toteż boczki również są raczej gładkie. Taką mam teorię…

**Dla przypomnienia, farba zawsze przed gumą, bo guma zamyka pory.

4 thoughts on “Skórzana okładka na kalendarz, naprawdę handmade”

 1. cześć
  zainteresowany okladką na książkę A4 jak na zdjęciu.
  kolor jak na zdjęcie.
  jak mogę kupić ?
  wysyłasze na Litwę czy tylko w Polsce?
  Jaka cena?
  z szacunkiem Alexander

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Verified by MonsterInsights